Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024 02:37

ΣΚΑ ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ: 15η θέση στα 200 Σωματεία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18!

Μεγάλη εμφάνιση από τους αθλητές και τις αθλήτριες του ΣΚΑ Χολαργού Παπάγου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 που πραγματοποιήθηκε στο διήμερο 1 και 2 Ιουλίου στην Πάτρα.
Με συμμετοχή περισσοτέρων από 200 σωματεία από ολόκληρη την Ελλάδα, ο σύλλογος κατέκτησε την 6η θέση στα αγόρια και την 15η στην γενική κατάταξη.

Σπουδαίες εμφανίσεις από όλους τους συμμετέχοντες, που δικαιώθηκαν για την σκληρή δουλειά ολόκληρης της χρονιάς!

Αναλυτικά:

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 2000 μέτρα με φυσικά εμπόδια, ανέβηκε ο Μάριος Μεσολωράς, ο οποίος έπειτα από φανταστική κούρσα τερμάτισε σε χρόνο 6'03''43, μόλις 2 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τον δεύτερο αθλητή, καταρρίπτοντας κατά 9 δευτερόλεπτα το προηγούμενο ρεκόρ του.

Να τονίσουμε ο αθλητής θα ενταχθεί στην εθνική ομάδα Κ18, και η επίδοση αυτή είναι η 21η στην Ευρώπη !!

Στον τελικό των 100 μέτρων είχαμε διπλή εκπροσώπηση, με τους Δημήτρη Ρούσσο και Αντώνη Κορομπίλη να ξεπερνούν τους εαυτούς τους και να πραγματοποιούν εξαιρετικές εμφανίσεις.
Ο Ρούσσος (11''40 στα προκριματικά), τερμάτισε στην 4η θέση με νέο ρεκόρ 11''35 και μόλις 1 εκατοστό μακριά από το χάλκινο μετάλλιο ενώ ο Κορομπίλης (νέο ρεκόρ 11''36 στα προκριματικά) κατέλαβε τη 10η θέση με 11''50.

Μεγάλη εμφάνιση και από την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100, αποτελούμενη από τους Κορομπίλη Αντώνη - Πυλαρινό Γεράσιμο - Ρούσσο Δημήτρη - Μούρτο Κωνσταντίνο.
Η ομάδα μετά τις επιτυχίες των 2 μελών της στα 100, ακολούθησε την ίδια πορεία στον τελικό του αγωνίσματος και με πολύ καλές αλλαγές πήρε την 4η θέση με 44''06, που αποτελεί και ρεκόρ συλλόγου !

Στον τελικό των 3000 μέτρων συμμετείχε ο Μάριος Μεσολωράς, ο οποίος με ανεβασμένη ψυχολογία από την προηγούμενη επιτυχία του, τερμάτισε στην 5η θέση του αγωνίσματος με νέα μεγάλη επίδοση 8'56''66, δέκα δευτερόλεπτα καλύτερη από την προηγούμενη του, κλείνοντας μία άκρως επιτυχημένη παρουσία στους αγώνες.

Συγκλονιστική εμφάνιση και από την ομάδα 4Χ400 κοριτσιών με τις Παπαποστόλου Μαντώ - Παπαδογεωργάκη Βίβιαν - Τσουλογιάννη Μυρτώ - Βάντενμπεργκ Ειρήνη , να πετυχαίνουν επίδοση 4'15''08 και να κατακτούν την 12η θέση. Η επίδοση αυτή αποτελεί κατά 6 δευτερόλεπτα νέο ρεκόρ συλλόγου ,σε ένα αγώνισμα με ιδιαίτερα έντονο ανταγωνισμό !

Εκπροσώπηση και στον τελικό των 200 μέτρων για τον σύλλογο μας. Ο Γεράσιμος Πυλαρινός πήρε το εισιτήριο στα πρωινά προκριματικά με χρόνο 23''19 και τερμάτισε στον τελικό του αγωνίσματος στην 13η θέση με χρόνο 23''33 !

Αξιέπαινες παρουσίες είχαμε και στους προκριματικούς των αγωνισμάτων από τις :

- Παπαδογεωργάκη Βίβιαν και Τσουλογιάννη Μυρτώ, που πέτυχαν τις καλύτερες επιδόσεις τους για φέτος στα 800 μέτρα με 2'30''03 και 2'30''21 αντίστοιχα, κατακτώντας την 25η και 26η θέση αντίστοιχα.

- Στα 400 μέτρα εμπόδια, πολύ καλή παρουσία για την Άρτεμις Καλλή ,η οποία στην τρίτη μόλις κούρσα της για φέτος στο αγώνισμα, πέτυχε 1'15''18 που της έδωσε την 22η θέση.

- Η Πυλαρινού Μαργαρίτα στη σφαιροβολία γυναικών, με καλύτερη βολή στα 9.40μ. κατετάγη 33η.

Συμμετοχές και για τους μικρότερους της κατηγορίας με εξίσου πολύ καλές εμφανίσεις και νέα ατομικά ρεκόρ από όλους τους συμμετέχοντες :

- Βλαχοπούλου Θωμαή ,26η θέση με 11'24''81 στον τελικό των 3000 μέτρων.

- Μωρέτης Κάρολος ,31η θέση με 4'38''05 στον τελικό των 1500 μέτρων.

- Μούρτος Κωνσταντίνος, 43η θέση με 24''45 και Ασημομύτης Περικλής, 49η θέση με 24''71 στα προκριματικά των 200 μέτρων.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές, προπονητές αλλά και τους γονείς που όλοι μαζί έφτασαν τον σύλλογο μας σε αυτή την επιτυχία !!